Jdi na obsah Jdi na menu
 


Afgánský chrt (Afghan Hound)

ANGLICKÝ NÁZEV:
Afghan Hound

PŮVOD:
Afgánský chrt je plemenem existujícím již několik tisíciletí. Byl vyšlechtěn v Afghánistánu, křížením Afgánského původního loveckého chrta s Perským chrtem – Salukou. Na konci 19. století jej dovezli do Velké Británie, kde byl v roce 1907 utvrzen standard tohoto plemene. Tam také v roce 1926 vznikl první „Klub milovníků afgánského chrta“.

POPIS:
Afgánský chrt má exotický zevnějšek, majestátní ocas a grandiózní pohyb. Je plný síly a důstojnosti, má nezávislý charakter – to je Afgán. Afgánský chrt je dostatečně vysoký pes, výška v kohoutku je u psů 65 až 75 cm, u feny 60 až 65 cm, váha se pohybuje v rozmezí 23 až 28 kg, má pevnou a silnou postavu. Hlava je nadstavená, v prodloužené linii. Uši má dlouhé a visící, přiléhající k hlavě, pokryté velmi dlouhými, hedvábnými chlupy. Oči jsou trojúhelníkového tvaru, východního rázu, jsou temné, někdy s nazlátlým odstínem. Čenich nosu je černý, u světle zbarvených psů může být i temně-hnědý. Ne příliš krátký ocas je zakončen smyčkou. Afgánský chrt má krásnou, rovnou, honosnou a hedvábnou srst, která stojící postavu Afgána krásně a důstojně rámuje. Tlapy jsou touto hustou srstí dobře kryté, srst vytváří jakési „cvičky“. Zbarvení je různorodé: jedno-, dvou-, trojbarevné. Pes může mít černou masku nebo polomasku s brýlemi, může však být i bez masky.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 68 až 74 cm.
Fena má v kohoutku 63 až 69 cm.

VÁHA:
Afgánský chrt váží v rozmezí 23 až 27 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)

SRST:
Afhánský chrt má krásně vznešenou, hedvábnou a rovnou srst, která na zádech, bocích a zadečku má velmi jemnou strukturu. Na přední straně hlavy má srst krátkou, na zadní je dlouhá, zřetelně dobře splývající. Všechny barvy srsti jsou přijatelné.

CHARAKTER:
Afgánský chrt je laskavý a přívětivý pes, podarovaný moudrostí od svých předků, žijících v poušti. Je nezávislý, avšak zdrženlivý a přívětivý k dětem. Je to důstojný a rezervovaný pes, s určitou nadšenou a vášnivou divokostí.

PÉČE:
Afgánský chrt vyžaduje tvrdé, ale laskavé výzvy a povely a zvýšené fyzické zátěže. Má rád delší procházky a větší prostor. Srst potřebuje soustavnou péči.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Afgánský chrt se průměrně dožívá 12 až 14 let.

VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes, určený k nahánění vysoké zvěře.

VYUŽITÍ DNES:
Hlídač a společník.

PLEMENO:
FCI X. - Chrti.
Sekce 1 – Chrti.
Bez pracovní zkoušky.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
AF

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hledam fenku

monika, 14. 8. 2009 15:25

ahoj...jsem Monika z Jizni moravy a hledam pro sveho 4-leteho psa afganskeho chrta fenecku ke kryti.je krasny...ozvete se..dekuju...jupiness@seznam.cz

pls!! pls

Terka , 2. 1. 2009 17:37

čiao!! hej potřebovala bych, aby mne na email napsala nejake ty male pejsky kteri mozu byt v byte ju?? potrebovala bych nejake doporuceni!!tak me tam posli par fotek nejakych malich psu!!!diky!!