Jdi na obsah Jdi na menu
 


Arežský brak (Braque dÁriege)

Francouzský NÁZEV:
Braque d´Ariege, Ariege Pointer, Braque de Toulouse


PŮVOD:
Arežský brak je plemenem vyšlechtěným ve Francii v 19. století. Vznikl křížením španělského a italského braka. Ve 20. století bylo toto plemeno obnoveno, křížením se Saint-germainským a Francouzským brakem, což umožnilo Ariéžského braka poněkud odlehčit a přidat mu rychlost. Své pojmenování získal Ariéžský brak podle kraje, ve kterém byl vyšlechtěn.

Fotky: Arežský brak (foto, obrázky)


POPIS:
Arežský brak je silný, bystrý, velký, elegantní, přátelský pes. Výšku v kohoutku má 58 až 68 cm, váží v rozmezí 25 až 30 kg. K jeho rysům, které připomínají chrta, patří především uši, zkrácené vráskami, závěs na krku, oválné tlapy a hrdé nesení těla. Ocas má nízko posazený, dříve se kupíroval. Srst je krátká, jemná, plošně přiléhající. Zbarvení je bílé s oranžovými nebo kaštanovými skvrnami, častěji však se značkami.
Hlavu má velkou, rovnou, spíše konvexní. Oči jsou velké a dobře otevřené. Uši má nízko posazené, dlouhé a mírně zvrásněné. Čenich je středně dlouhý, směrem k nosu se zužuje. Nos je černý nebo zbarvený v souvislosti dle zbarvení srsti. Krk má dlouhý, s nepatrným lalokem. Hruď je široká a hluboká. Záda má dlouhá a mírně klenutá. Přední končetiny jsou silné, svalnaté a kolmé. Zadní končetiny jsou dobře svalnaté, šlachovité, s dobře umístěnými hlezny. Tlapky má oválné, s klenutými prsty těsně u sebe. Ocas je posazený nízko a krátce zakotven. Pohyb je velmi rychlý a hbitý, s hladkou a uvolněnou chůzí.


VÝŠKA:
Arežský brak má v kohoutku 58 až 68 cm.


VÁHA:
Arežský brak váží v rozmezí 25 až 30 kg.


SRST:
Arežský brak má krátkou srst, jemnou a ploše přiléhající. Zbarvení je: bílé s oranžovými nebo kaštanovými skvrnami, častěji však se značkami.


CHARAKTER:
Arežský brak je živý rozverný a odvážný, navíc velmi milý a roztomilý.
Při pravidelné výchově je to poslušný a spolehlivý pes, v domě bude dobrým společníkem. Zvláštní péči o srst nepotřebuje. Hodí se pro strážní a hlídací službu. Je to neúnavný pracovník, s důkladným hledáním, dobře si vede ve složitém a členitém terénu, někdy však na skot útočí.


PÉČE:
Arežský brak, stejně jako ostatní lovečtí psi, potřebuje dostatek pravidelného pohybu a vhodné fyzické zátěže. Kromě přiměřené péče o srst nepotřebuje žádnou zvláštní péči.

Fotky: Arežský brak (foto, obrázky)


PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Arežský brak se průměrně dožívá 12 až 14 let.


VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes.


VYUŽITÍ DNES:
Společník.


PLEMENO:
Není uznaný FCI

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Arežský brak

olgasedlakova, 19. 1. 2015 21:02

kolik prosim stojí štěnatko arežského braka, s papíry nebo i bez

Re: Arežský brak

natálie, 27. 2. 2015 20:03

stoji 2000 kč