Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jihoruský ovčák (Ioujnorousskaia Ovtcharka)

PŮVOD:
Plemeno služebních psů, které bylo vyšlechtěno ve stepích Ukrajiny.
Na konci 18. století, byly za účelem šíření tohoto plemene také ve stepích Nové Rusi, objednány ze Španělska ovce s tenkým rounem. Spolu s nimi byly přivezeni i psi, kteří byli speciálně určení pro pro pastvu těchto ovcí a jejich ochranu před dravci. Avšak malí asturijští (dle názvu území na severu Španělska) ovčáci se ukázali jako nevhodní pro ochranu stáda před stepními vlky. Asturijské ovčáky křížili s místními „tatarskými“ ovčáky, kavkazského druhu, a chrtovými psy, široce rozšířenými na Krymu. Vzhledem je jihoruský ovčák velice podobný na kavkazského, avšak chrti dali ovčákům vysokou postavu a silný typ konstituce. Cílem psů byla ochrana pastýřů, ovcí a strážní služba. Na konci 19. století byli vybráni nejlepší psi k šíření na území Askania-Nova. A v roce 1933 byl dle tohoto vzoru v městě Džankoe vytvořen „plemenný střed“. V době druhé světové války plemeno utrpělo ztráty, a teprve v 60. letech 20. století začalo jeho obrození.

Fotky: Jihoruský ovčák (foto, obrázky)


POPIS:
Kostra je pevná, avšak není masivní. Hlava je prodloužená, mírně široká. Břicho vtažené, bedra kulatá. Ocas spuštěný k ohebným kloubům a ohnut do polokruhu.


VÝŠKA:
Pes má v kohoutku nejméně 65 cm a více.
Fena má v kohoutku nejméně 62 cm a více.

VÁHA:
Neudává se.


SRST:
Srst je dlouhá, chundelatá. Základní vlas je hrubý a drsný, podsrstí má měkké a husté. Délka srsti je okolo 15 cm, u některých psů do 35 cm. Zbarvení: bílé, bílé s žlutým pelem, popelavě šedé.


CHARAKTER:
Jihoruský ovčák nádherně chrání dům, zahradu i jiné území, které pokládá za svoje vlastnictví. Od přírody je obezřetný a nedůvěřivý k cizím lidem. V rodině výborně žije v souladu s dětmi, je velmi přátelský.


PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.


PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáčtí psi se zkouškou z výkonu.

Fotky: Jihoruský ovčák (foto, obrázky)


OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
JRO

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář