Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bílý švýcarský ovčák (Berger Blanc Suisse, White Swiss Shepherd Dog)

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: White Swiss Shepherd Dog; fr.: Berger Blanc Suisse; čes.: Bílý švýcarský ovčák

Fotky: Bílý švýcarský ovčák (foto, obrázky)


PŮVOD:
V USA a Kanadě se Bílý švýcarský ovčák postupně stal přijatým za samostatné plemeno. První pes tohoto plemene byl do Švýcarska importován v 70. letech 20. století. Americký pes Lobo, narozený 5. března 1966 může být považovaný za předchůdce tohoto chovu ve Švýcarsku. Potomky tohoto pejska tehdy ve Švýcarsku registrovali do Plemenné knihy a z USA a Kanady importovali další bílé ovčácké psy a postupně je násobili. V současnosti zde existuje velké množství těchto psů, které jsou již po generace udržováni v čistotě a jsou distribuovaní po celé Evropě. Z tohoto důvodu byl Bílý švýcarský ovčák od června roku 1991 registrován jako nové plemeno s dodatkem Švýcarské plemenné knihy (LOS).


POPIS:
Bílý švýcarský ovčák (Berger Blanc Suisse, White Swiss Shepherd Dog) je silný, zdravě svalnatý pes střední velikosti, se vztyčeným ušima, s dvojitou nebo dlouhou dvojitou srstí, tělem podlouhlého formátu, středně velkých kostí a elegantních a harmonických linií.
Délka těla, měřená od bodu ramen k hýždím, je k jeho výšce v kohoutku v poměru 12:10. Vzdálenost od stopu k čenichu mírně převyšuje vzdálenost od stopu k týlovému výčnělku. Hlavu má silnou, suchou a k tělu dobře proporcionální, při pohledu shora a ze strany má klínovitý tvar. Lebka je jen mírně zakulacená, indikovaná centrální brázdou. Stop je jen mírně značený, avšak dobře znatelný. Nos je středně velký, s požadovaným černým pigmentem, světlejší nos je však přijatelný. Čenich je silný a v poměru k hlavě mírně delší, nosní most a dolní linie čenichu jsou rovné, k nosu mírně konvergentní. Rty má suché, dobře přiléhající a tak těsné, jak je to jen možné. Oči jsou středně velké, mandlově tvarované, trochu šikmo posazené, zbarvené hnědě nebo tmavě hnědě, oční víčka jsou dobře přiléhající, s požadovanými černě zbarvenými očními linkami. Uši má vztyčené a vysoko posazené, paralelní a namířené vpřed, tvarem protáhlé, ve tvaru zakulaceného trojúhelníku. Krk je středně dlouhý, dobře svalnatý, elegantně klenutý, harmonicky nasazený a bez laloku. Tělo má silné, svalnaté a středně dlouhé, s dobře vysloveným kohoutkem. Záda jsou v linii a pevná. Bedra má dobře svalnatá. Hruď je ne příliš široká, hluboká asi do poloviny jeho výšky v kohoutku, dosahuje až k loktům, se zřetelně oválnými žebry. Boky má štíhlé a pevné, břicho jen mírně podkasané. Ocas má posazené dosti hluboko, je šavlovitého tvaru, směrem ke konečku se zužuje, dosahuje přinejmenším hlezen, v klidu je buď svěšený přímo dolů nebo v poslední třetině šavlovitě zatočen, při akci je nesený výše, nikdy však nad linií zádě. Končetiny má silné, šlachovité a středních kostí. Přední končetiny jsou při pohledu zpředu rovné, pouze mírně široce posazené, při pohledu z profilu jsou dobře zahnuté. Lopatky má dlouhé, dobře hranaté a celá ramena jsou silně svalnatá. Zadní končetiny jsou při pohledu zezadu rovné a paralelní. Tlapky má oválné, zadní jsou o trochu delší, než přední, s těsnými a dobře klenutými prsty, pevnými a černými polštářky a požadovaně tmavými drápky. Kůži má bez rýh a vrásek, tmavě pigmentovanou. Chůzi a pohyb jsou rytmické s pravidelným a trvalým pohonem.


VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 60 až 66 cm.
Fena má v kohoutku 55 až 61 cm.


VÁHA:
Pes váží v rozmezí 30 až 40 kg.
Fena váží v rozmezí 25 až 35 kg.
Typičtí jedinci s mírnou nad- nebo pod-váhou by neměli být eliminováni.


SRST:
Bílý švýcarský ovčák (Berger Blanc Suisse, White Swiss Shepherd Dog) má dlouhou a hustou srst, která je dobře přiléhající. Má buď dvojitou srst nebo dlouhou dvojitou srst. Hustá podsada má tvrdé, rovné a ochranné chlupy. Čumák, uši a přední strana končetin jsou pokryté kratší srstí. Na krku a zadní části končetin je srst mírně delší. Mírně zvlněná a tvrdá srst je dovolená. Zbarvení je bílé.


CHARAKTER:
Bílý švýcarský ovčák (Berger Blanc Suisse, White Swiss Shepherd Dog) je bdělý, živý a pozorný pes, směrem k cizím lidem je někdy mírně rezervovaný, nikdy však není bojácný, nervózní nebo agresivní.


PÉČE:
Bílý švýcarský ovčák (Berger Blanc Suisse, White Swiss Shepherd Dog)

Fotky: Bílý švýcarský ovčák (foto, obrázky)


PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Bílý švýcarský ovčák (Berger Blanc Suisse, White Swiss Shepherd Dog) se průměrně dožívá 12 let.


VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Ovčácký pes a společník.


VYUŽITÍ DNES:
Společník.


PLEMENO:
Skupina 1 – ovčácká, pastevecká a honácká plemena ( s výjimkou švýcarských salašnických psů)
S pracovní zkouškou.


OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BŠO, ACO

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

aaaaaaaaaaaaaaaaaa

rebilek, 21. 8. 2010 19:24

aaaaaaaaaaaa chci ho myt ale mama mi ho nedovoli.

Re: aaaaaaaaaaaaaaaaaa

sarka, 25. 8. 2012 15:35

a ja mam zrovna stenatka kdyby si chtela

pes

simona, 22. 10. 2011 20:05

proč mislíte.

muj pejsek

nikola, 3. 4. 2010 21:28

mame doma taky tohoto pejska jeto dobry pes k detem jemi 12)

foxterier hladkosrstý

Cerrynka, 25. 8. 2009 14:26

www.agilitykolie.estranky.cz nadhernej mam je moc rada