Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anglický setr

Anglický setr (English setter)

Anglický setr je laskavý, přátelský a klidný pes, se silně vyvinutým loveckým instinktem. Zároveň je však ideálním domácím společníkem.

ANGLICKÝ NÁZEV:
English Setter

PŮVOD:
Anglický setr byl vyšlechtěn ve Velké Británii v 19. století. Vznikl cestou připouštění a křížení španělských ohařů a díky svému šlechtiteli, Edwardu Laverackovi, se roku 1825 druh bíle-kropenatého plemene stabilizoval a byl uchráněn pro budoucí dobu. Anglický setr je rozšířený po celém světě i v ČR. Jeho aktivita se uplatňuje především při honu zvěře.

POPIS:
Anglický setr je krásný a elegantně rostlý pes, s mimořádným zevnějškem a jasnými a ladnými liniemi těla. Hlava je dlouhá, zaoblená, se zřetelně výrazným přechodem z čela na čumák. Oči má lesklé a kulaté, temně hnědé a velmi výrazné. Čenich nosu je tmavý nebo tmavě-hnědý. Uši jsou přiměřené délky, nízko posazené, visící, přiléhající k lícním kostem, jsou pokryté hedvábnou srstí a tvoří elegantní a spuštěné záhyby. Hruď je široká. Ocas má rovný, šavlovitý, drží se ve výši linie zad, jeho ozdobná srst vytváří krásný závěs, který je u začátku ocasu dlouhý a směrem ke konečku se zkracuje. Srst na hlavě a přední straně nohou je krátká, na uších a na celém těle je zlehka volná, hedvábná a lesknoucí se. Na zadní straně předních a zadních noh vytváří srst „výčesky“ a „kalhoty“. Anglický setr může být buď dvoubarevný ( černý s bílou, játrový s bílou, citronový s bílou, nebo trojbarevný. Jeho předností je jemné přecházení barev, hrubé barevné skvrny na něm nenajdeme.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 65 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 61 až 65 cm.

VÁHA:
Anglický setr váží v rozmezí 25 až 30 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)

SRST:
Anglický setr má dlouhou a hedvábnou srst, rovnou, místy však poněkud zvlněnou, charakteristickou svým hedvábným leskem.

CHARAKTER:
Anglický setr je laskavý, přátelský a klidný pes, se silně vyvinutým loveckým instinktem. Nejraději pobývá ve společnosti dětí, lidí a domácích zvířat. Je to ideální domácí společník. Anglický setr má rád pravidelné a dlouhé procházky.

PÉČE:
Jeho srst vyžaduje pravidelné kartáčování. Anglický setr má také rád pravidelné a dlouhé procházky.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Anglický setr se průměrně dožívá 14 let.

VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Přinašeč ptactva a aportér.

VYUŽITÍ DNES:
Aportér a společník.

PLEMENO:
FCI VII. - Ohaři, přinašeči a slídiči.
Sekce 2 – Ohaři.
S pracovní zkouškou.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
AS.

ČÍSLO STANDARDU:
2/ 07.09.1998 (Velká Británie)

DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24.06.1987

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hezky

lisa, 30. 5. 2012 9:21

dlouho jsem na moji take nebyla ale je to hezka stranka.
nechces mi pomoct udelat mania stranku o pejsce?
kazdy mesic se to meni, od 6.1 bych jsem chtela udelat mania pes.
moniadesigner.estranky.cz