Jdi na obsah Jdi na menu
 


Clumber španěl (Clumber Spaniel)

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Clumber Spaniel; čes.: Clumber španěl

Fotky: Clumber španěl (foto, obrázky)


PŮVOD:
Clumber španěl (Clumber Spaniel) je podle dochovaných legend potomkem psů, které vlastnil francouzský vévoda z Noailles. V období francouzské revoluce poslal tyto své psy k vévodovi z Newcastlu v Anglii, který je měl ochránit před možným nebezpečím. Vznikl křížením Basethounda, díky němuž získal svůj dlouhý hřbet, a Bernardýna, který se dosud zračí v jeho masivní hlavě.


POPIS:
Clumber španěl (Clumber Spaniel) je dobře vyvážený pes, těžkých kostí, aktivní s přemýšlivým výrazem, jehož celkový vzhled zračí ponejvíce sílu.
Hlavu má čtvercového tvaru, masivní a středně dlouhou. Lebka je na vrcholu široká, s dobře vysloveným týlem a výrazným obočím. Čenich má těžký a čtvercový. Rty jsou dobře vyvinuté. Čelisti má silné, s kompletním skusem. Oči jsou čisté, tmavě jantarově zbarvené, mírně ponořené. Uši má velké, podobné révovému listu, jsou dobře pokryté hladkou srstí, pověšené mírně vpřed. Krk má vcelku dlouhý, silný a mohutný. Tělo má dlouhé a těžké. Záda jsou dlouhá, rovná a široká. Bedra má svalnatá. Hruď je hluboká. Ocas má posazený nízko, je dobře pernatý, mírné délky, nošený v linii zad, je u kořene silný, směrem ke konečku se zužuje. Přední končetiny má krátké, dobře kostnaté, rovné a silné. Ramena má silná, skloněná a svalnatá. Zadeček má velmi silný a dobře vyvinutý. Hlezna jsou nízko. Tlapky má velké, zakulacené, dobře pokryté srstí. Chůzi má kolébavou, odpovídající dlouhému tělu a krátkým končetinám.
VÝŠKA:


Clumber španěl (Clumber Spaniel) má v kohoutku 48 až 51 cm. (Standard FCI přesnou výšku plemene neuvádí.)


VÁHA:
Pes má ideální hmotnost 36 kg.
Fena má ideální hmotnost 29,5 kg.


SRST:
Clumber španěl (Clumber Spaniel) má hojnou a rovnou srst, hedvábnou a dobře přiléhající. Končetiny a hruď jsou dobře pernaté. Zbarvení: upřednostňované je čisté bílé s citronovým značením, pomerančové je přípustné.


CHARAKTER:
Clumber španěl (Clumber Spaniel) je klidný, statečný a šlechetný pes, vysoce inteligentní, s odhodlaným postojem, zvyšujícím jeho přirozené schopnosti. Je to tichý pracovník, s vynikajícím čichem. Je trvalým, spolehlivým a důstojným druhem, v porovnání s ostatními španěly více rezervovaným, bez jakékoliv tendence k agresivitě.

Fotky: Clumber španěl (foto, obrázky)


PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Clumber španěl (Clumber Spaniel) se průměrně dožívá 12 až 13 let.


VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Stopař zvěře a aportér.


VYUŽITÍ DNES:
Stopař a společník.


PLEMENO:
FCI VIII. - Retrívři, slídiči a vodní psi.
Sekce 2 – Slídiči.
S pracovní zkouškou.


OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
CS

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

krasa

agatka, 25. 9. 2011 21:13

tento pejsek se mi moc líbí a az budu velka koupim si ho.mate moc hezky blog.:)ahoj