Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ariegský ovčák krátkosrstý

Ariegský ovčák krátkosrstý (Braque de l´Aričge, Ariege Pointing Dog)

Ariegský ovčák krátkosrstý je odolný, poddajný a snadno cvičitelný pes, přizpůsobený všem druhům lovu.

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Ariege Pointing Dog; fr.: Braque de l´Aričge; čes.: Ariegský ovčák krátkosrstý

PŮVOD:
Ariegský ovčák krátkosrstý pochází ze starých francouzských ohařů, kteří byli v 19. století kříženi s ohaři pocházejícími z jižní Evropy, kteří měli bílou a oranžovou srst, aby jim bylo dodáno více světlosti a aktivity. Několik ariegských lovců ho však nadále používalo, což zabránilo jeho úplnému vymizení. V aroce 1990 se tým jeho chovatelů rozhodl věnovat se nadále jeho přežití.

POPIS:
Ariegský ovčák krátkosrstý je silný, ne však nadměrně těžký pes, robustního a silného zjevu. Jsou preferování jedinci s hubenýma nohama, zřetelnými svaly a dobře ohraničenými liniemi. Jeho bílá srst, posetá nejlépe světle oranžovými skvrnami, někdy hnědými skvrnami, ve spojení s jeho velikostí ho činí vkusně a noblesně vypadajícím psem.
Je to pes střední velikosti, délka jeho těla je o trochu větší, než jeho výška v kohoutku. Lebku má mírně delší, než čenich.
Hlavu má dlouhou, hranatou a v jařmových obloucích úzkou. Lebka je jen velmi mírně kulatá, čelní brázda lezce výrazná. Linie lebky a čenich jsou směrem k přední straně čenich jen mírně divergentní. Týlový výčnělek je dobře zvýrazněný. Stop je lehce vyznačený. Nos je zbarvený růžově, načervenale, nebo více či méně světle hnědě, v závislosti na zbavení srsti, nikdy však není černý. Chřípí jsou dobře otevřená. Čenich má dlouhý a rovný, někdy mírně konvexní. Oči má mírně otevřené, oválně tvarované, s upřímným, inteligentním a jemným výrazem, zbarvení tmavě jantarově nebo hnědě, v závislosti na zbarvení srsti. Uši má dosti jemné, zkroucené, posazené v linii očí nebo o něco níže, nošené blízko u hlavy, jejich délka jim umožňuje dosáhnout až k začátku čenichu. Krk je ne příliš dlouhý, dosti silný, je doplněný malým lalokem. Záda jsou dlouhá, svalnatá, pevná a dlouhá. Bedra jsou mírně konvexní. Hruď je široká, hluboká, spadá až k úrovni loktů. Ocas je posazený v prodloužení linie zádi, je u kořene silný, směrem ke konci se zužuje, dlouhý ocas je povolený, nesmí být nesený nad linií těla. Přední končetiny má rovné a svalnaté, jsou široké, se silnými kostmi. Ramena jsou silná, svalnatá a mírně šikmá. Nadloktí má silná, svalnatá a blízko u těla. Tlapky má těsné a klenutě, dávají kompaktní efekt, téměř kulatý. Drápky má silné a polštářky zmírněné. Zadní končetiny jsou vertikální a paralelní, stehna jsou dobře svalnatá a dosti snížená. Chůze je s trvalým a aktivním poklusem, přecházející do trysku. Pohyb je ohromně poddajný a lehký. Kůži má silnější, jemnější na hlavě, a dosti ohebnou a pružnou.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 60 až 67 cm.
Fena má v kohoutku 56 až 65 cm.

VÁHA:
Standard FCI hmotnost plemene neuvádí.

SRST:
Ariegský ovčák krátkosrstý má dobře přiléhající, krátkou a lesklou srst, na hlavě a uších je jemnější a hladší. Zbarvení je bledě oranžové srnčí, někdy hnědé, silně potečkované hnědými nebo srnčími či bílými skvrnami. Někteří psi jsou dokonce bílí, s hnědými nebo srnčími značkami.

CHARAKTER:
Ariegský ovčák krátkosrstý je odolný, poddajný a snadno cvičitelný pes, přizpůsobený všem druhům lovu.

PÉČE:
Ariegský ovčák krátkosrstý potřebuje zajistit dostatek pohybu a dlouhých procházek. Péči vyžaduje také jeho srst, kterou byste měli, alespoň 2 krát týdně kartáčovat. Nezapomínejte mu také kontrolovat ouška a čistit zvukovod. Jinak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Ariegský ovčák krátkosrstý se průměrně dožívá 12 až 14 let.

VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes.

VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník.

PLEMENO:
FCI VII. - Ohaři.
Sekce 1.1. – Ohaři – kontinentální.
S pracovní zkouškou.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
AO

ČÍSLO STANDARDU:
177/ 07. 08. 1998 (Velká Británie)

DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24. 01. 1996

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář